Geoblog.pl    zula    Podróże    Portugalia...cena wyprawy ! : 1988 - opis i skanowane przeźrocza - NOWOŚĆ !    relikwie św.Jakuba
1988

relikwie św.Jakuba

Hiszpania
Hiszpania, Santiago de Compostela

Santiago de Compostela jest obok Lourdes , Fatimy , Rzymu i Częstochowy celem pielgrzymek w Europie . Każdego roku 25 lipca wierni przybywają do katedry w której znajdują się relikwie św. Jakuba – patrona Hiszpanii.
Do tej miejscowości hiszpańskiej w prowincji La Coruna przyjeżdża niewielu turystów zagranicznych . Za daleko i za mokro. Roczne opady wynoszą tysiąc sześćset milimetrów . Jednak dzięki pielgrzymom do grobu św. Jakuba , miejscowość Santiago de Compostela zyskała sławę w całym chrześcijańskim świecie.
Nazwa miasta upamiętnia postać apostoła Jakuba Starszego , z którym legenda wiąże Chrystianizację Galicji i Aragonii . Ciało Apostoła umęczonego w Judei w 44 roku zostało przez jego uczniów pochowane w Galicji a w 818 roku odnaleziono nekropol starochrześcijański .
San Tiego - syn gromu – stał się patronem królestwa Asturii i Leon a potem całej chrześcijańskiej Hiszpanii.
Zwiedzamy katedrę – budowę rozpoczęto w 1074 roku na małym placu Platoria , kiedy diecezja Santiago podniesiona została do rangi metropolii . Katedra od początku była przeznaczona dla pielgrzymów i zbudowano ją tak aby mogły po niej swobodnie krążyć tysiące pielgrzymów.
W kruchcie znajduje się granitowa kolumna z wyżłobionym kształtem lewej dłoni…dotykają ją pielgrzymi i w ciągu wieków powstało wgłębienie o głębokości kilku centymetrów.
W ołtarzu znajduje się duża figura św. Jakuba ozdobiona srebrem z brylantami . Małe schodki prowadzą pątników za ołtarz gdzie można ucałować relikwie świętego. Pod ołtarzem znajduje się srebrny sarkofag ze szczątkami św. Jakuba.
W przewodniku po katedrze zwrócono uwagę każdemu turyście i pielgrzymowi , że skarbem katedry jest Portyk Chwały – dawny główny portal katedry . Powstał w latach 1168 -1188 na „chwałę Chrystusa „ . Składa się z dwóch rzędów potrójnych arkad połączonych skrzyżowanymi łukami . Wewnętrzną środkową arkadę dzieli na dwoje smukła kolumna z siedzącą figurą św. Jakuba w stroju pielgrzyma. Filary dzielące arkady otoczone są posągami Apostołów : Piotra, Pawła, Jakuba i Jana oraz proroków Starego Testamentu: Mojżesza, Izajasza , Daniela i Jeremiasza .
Kult św. Jakuba przetrwał do naszych dni . Każdego roku 25 lipca odbywają się w całej Hiszpanii uroczyste procesje .
Santiago żegna nas chłodem i ulewnym deszczem oraz dziećmi , które uśmiechając się do nas … zastępują tutaj słońce....
Jedziemy dalej aby dojechać do Vigo . Tutaj sprawdzamy kolejowe połączenia do Fatimy i przed wyjazdem spożywamy pyszny domowy obiad …a dzisiaj kucharz Eugeniusz zaprosił nas na ziemniaczki pure z koperkiem i mielonką turystyczną . Uczta wykwintna…”gdzie by tu wino można było kupić”… ktoś z nas zasugerował nieśmiało …

mirka66 - 2011-09-04 17:28
Tam nie bylam ale mam w planach ( moze w 2012 r.)

Małgorzata Zulczyk