Geoblog.pl    zula    Podróże    Portugalia...cena wyprawy ! : 1988 - opis i skanowane przeźrocza - NOWOŚĆ !    korona Hiszpanii
1988

korona Hiszpanii

Hiszpania
Hiszpania, Toledo

Dzisiaj nie będziemy w Madrycie , lecz pojedziemy 70 kilometrów podmiejską kolejką aby wysiąść w mieście , które otoczone jest z trzech stron głębokim wąwozem Tagu a od północy zamknięte murami obronnymi pamiętającymi czasy arabskie.
Naród Hiszpanii mówi , że sam Pan Bóg stworzył Toledo i dokładnie nad nim umieścił słońce by było koroną Hiszpanii i światłem całego narodu .
Od V wieku naszej ery odbywały się tutaj synody biskupów a od 579 roku to także stolica administracyjna .Toledo było stolicą aż do czasów Filipa II , który to przeniósł dwór i administrację do Madrytu.
Miasto otoczone jest murami obronnymi , jedna z bram zwana jest „ drzwiami słońca „. Domy w Toledo stoją jeden drugiemu na głowie . Kręte uliczki urywają się nagle , a z chodnika jednej ulicy można skakać na dachy domów stojących na następnej ulicy. W Toledo widać gołym okiem warstwy historii poukładane jedna na drugą.
Katedra Toledańska należy do najwspanialszych osiągnięć sztuki gotyckiej . Kamień węgielny wmurował w 1226 roku Ferdynand III Święty . Budowę zakończono w 1492 roku .
Złocony wielki ołtarz ma 12 metrów wysokości i przedstawia sceny z życia Chrystusa .
W sali kapitularnej wiszą portrety wszystkich biskupów Toledo .
Spacerujemy malowniczymi uliczkami …głosy dzieci bawiących się na podwórkach , dźwięk dzwonów kościelnych i stukot młotków wykuwających sławne toledańskie talerze… To niepowtarzalna muzyka pomieszana we wspomnieniach tysiącletniej historii. Toledo jest w całości zabytkiem kilkunastu wieków historii. Monumentalne budowle rozsiane są wśród starych domów stłoczonych wzdłuż wąskich i krętych uliczek .Wszystko to tworzy istny labirynt „ posmarowany „ słońcem.
Nagle i zupełnie niespodziewanie zaproszeni jesteśmy do sklepu…kupić tutaj można wyroby ze stali i słynne koronki toledańskie .
Jest takie powiedzenie ..” nie ma Toledo bez El Greka i El Greka bez Toledo „..
Malarz ten przybył z Krety do Włoch gdzie uczył się malarstwa u Tycjana a w 1577 roku pojawił się w Hiszpanii. Wybrał Toledo i pozostał aż do śmierci - do roku 1614 . „ Adoracja pasterzy „ , „ Jan Chrzciciel” są to płótna , które znajdują się w kościele Św. Tomasza. Jedno z najpiękniejszych w Hiszpanii wnętrz w stylu mudejar jest w głównej synagodze pod wezwaniem Santa Maria la Blanka . Zbudowana została na przełomie XII i XIII wieku. Cztery rzędy filarów podtrzymują łuki podkowiaste na których wspierają się złociste mury dzielące poszczególne nawy. Warto także zobaczyć kościół i klasztor San Juan który wznosi się w pobliżu bramy i mostu San Martin. Budowla ufundowana została przez królów katolickich Izabelę i Ferdynanda w końcu XV wieku. Most San Martin to pamiątka z czasów arabskich …wjazdu na oba przyczółki strzegą dwie mocne wieże .
Siadamy na niewielkim placyku aby odpocząć i spojrzeć dookoła . Pejzaż gór Iberyjskich uderza niezwykłymi kontrastami . Gęste las sąsiadują z łańcuchami bezwodnych skalistych wzgórz . Rzeki i potoki płyną głębokimi kanionami . Nazwa rzeki Tag po hiszpańsku El Tajo oznacza właśnie wąwóz rzeczny o pionowych ścianach.
Byliśmy w sercu Hiszpanii , gdzie często turyści świata rozpoczynają swoją wędrówkę.
Po powrocie z wędrówki uliczkami Toledo myślimy tylko o jednym …aby przygotować posiłek. Mamy do wyboru : czerwony barszczyk , pomidorową lub amerykański rosół z domowym makaronem . Zupa pomidorowa smakowała nam bardzo. Ktoś z nas wymyślił na deser galaretkę z owocami….byłoby jak w domu.
Wsiadamy do wieczornego pociągu . Śpi nam się wygodnie – plecaki zabezpieczone , paszporty na piersiach a dolary w kieszeniach …jedziemy na północ Hiszpanii.

Hania
Hania - 2010-04-23 18:07
Rozmarzyłam się czytając o Toledo. Wędrowałam wraz z Tobą po tym przepięknym mieście.Piękne wspomnienia i przywieziony na pamiątkę stamtąd miecz, ponieważ nie udało nam się wyjść ze sklepu, nie dokonujac tego zakupu. Sprzedawca był tak przekonywujący, że mój syn dał się przekonać do zakupu.Wychodziliśmy ze sklepu kilka razy a sprzedawca wciągał nas z powrotem. Problem był później, bo przed nami było jeszcze zwiedzanie przez 10 dni.

mirka66 - 2011-09-04 17:27
Dla mnie jedno z najpiekniejszych miast Hiszpanii.

danach
danach - 2011-09-04 22:42
ale miło zobaczyć jak wygląda Toledo 23 lata temu, zabytki te same- piękne a ludzie i samochody to zupełnie coś innego ! i Ty Małgosiu - wpaniale wyglądasz !

Małgorzata Zulczyk