Geoblog.pl    zula    Podróże    ...to była Jugosławia : 1976 - opis    malownicze miasteczko
1976

malownicze miasteczko

Chorwacja
Chorwacja, Trogir

Pojechaliśmy jednego dnia do miejscowości Trogir . Byłam zachwycona położeniem , kolorami piaskowo – brązowymi . Niska zabudowa – wzór średniowiecznego układu urbanistycznego . Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Miasto powstało w III stuleciu p.n.e a prawa miejskie otrzymało na początku XII wieku.
Jak przeczytałam w przewodniku : „Jednym z pierwszych zabytków, który oglądają turyści tuż po przyjeździe do miasta jest Brama Północna, nazywana też Lądową. Wybudowano ją w stylu późnorenesansowym w XVII wieku w pobliżu mostu wiodącego ze stałego lądu do północnej części miasta. Od tej też strony widnieje na niej rzeźba patrony Trogiru – św. Ivana Ursini. Inną bramą jest renesansowa Brama Morska, która powstała w 1593 roku, a która obecnie zamyka od strony południowej trakt komunikacyjny na Starówce…”
Warto byłoby pospacerować w jesiennym a może wiosennym słońcu i zachwycić się pięknem Trogiru .

danach
danach - 2010-10-15 18:40
Nie byłam nad Adriatykiem jeszcze ale po Twoich opisach aż chce się jechać

Eugene
Eugene - 2014-07-08 22:11
Trogir to cudowne miasto.
W tamtych czasach zobaczyć Trogir - to dopiero musiało wzbudzić zachwyt.

Małgorzata Zulczyk