Geoblog.pl    zula    Podróże    Nice,Grasse,St Paul,Antibes,Cannes i Eze - Francja i Monte Carlo 2012 - opis    Nicea - Sobór Prawosławny Św. Mikołaja i Muzeum Massena .

Nicea - Sobór Prawosławny Św. Mikołaja i Muzeum Massena .

Francja
Francja, Nice

Niedziela – słoneczny dzień , około jedenastej godziny wchodzę do Świątyni Św. Mikołaja.
Trwa msza święta , ludzi jest wiele .
Robię kilka zdjęć lecz zdaję sobie sprawę ,że to wbrew przyjętym zasadom poszanowania miejsca .
Świątynia została wybudowana w 1912 roku na polecenie carowej Marii Fiodorownej w miejscu gdzie była willa w której mieszkał syn Aleksandra II- Nikołaj Aleksandrowicz . Wzorowana jest na moskiewskiej cerkwi Wasyla Błogosławionego .
W drugiej połowie XIX wieku w Nicei mieszkało około sto pięćdziesiąt arystokratycznych rodzin .
Sobór Św. Mikołaja jest największą świątynia w stylu rosyjskim wybudowaną poza Rosją .

W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeów jest bezpłatny .
W tym mieście znajduje się około sto muzeów i sto pięćdziesiąt galerii .
Podobno godne polecenia jest Muzeum Sztuk Pięknych – tutaj są kolekcje malarstwa i rzeźby od XVII do początku XX wieku .
Są dzieła Degasa, Moneta i van Dongena oraz Rodina .
Koneser sztuki znajdzie w muzeum poświęcone Marcowi Chagall , który tworzył w tym mieście. W Muzeum Chagalla są największe na świecie dzieła artysty . Znajduje się około czterysta obrazów , rysunków , szkiców , rzeźb .
Wybrałam Pałac Massena .
Napiszę przedtem kilka zdań o Andrea Massena . Urodził się 6 maja 1758 roku w Nicei w rodzinie żydowskich kupców.
Wstąpił do armii morskiej gdzie służył czternaście lat . Brał udział w wojnach jako dowódca batalionu aby potem zostać mianowany na generała brygady i dywizji wojsk francuskich. Otrzymał tytuł marszałka cesarstwa francuskiego . Zmarł w 1817 roku i został pochowany na paryskim cmentarzu Pere–la-Chaise .
Niech nas więc już nie dziwi ,że w Nicei główny plac miasta zwany jest Massena a przepiękna willa tuż przy promenadzie nazywa także Massena .
Budynek w stylu neoklasycznym z włoskimi akcentami to muzeum sztuki i historii Nicei .
W ponad dwudziestu salach umieszczone zostały malowidła , stare odrestaurowane meble z XIX wieku oraz posągi .
Jest sala plakatów związanych z karnawałem , można także zobaczyć jak wyglądało molo . Na parterze odbywały się przyjęcia . Dzisiaj jedna z sal przedstawiała postacie wszystkich prezydentów Francji . Była przygotowana mównica dla obecnego, który zagościł w Nicei w następnym dniu w ramach kampanii przedwyborczej .
Chodząc wśród bogactwa narodu nie mogę zbyt wiele się dowiedzieć. Wszystkie informacje napisane są w języku francuskim .Trudno lecz dobrze ,że nie ma problemu z robieniem zdjęć . Oglądam , podziwiam i wiem ,że za chwilę przejdę jeszcze po parku, który jest miejscem odpoczynku starszych mieszkańców.
Cały teren dookoła willi zaprojektował architekt krajobrazu i botanik Edward Andre . Jego autorstwa jest również park dookoła Casino w Monte Carlo .
Robię zdjęcia a potem siadam , patrzę i słucham mowy , której za grosz nie rozumiem ... .

marianka - 2012-04-04 09:43
Poprzednim razem w Nicei ominęłam muzea i teraz widzę, że to był błąd;)

BPE
BPE - 2012-04-04 10:10
No to faktycznie - jest co ogladać.....warto wiec tam być nawet przy brzydkiej pogodzie :-)

danach
danach - 2012-04-04 14:48
ale tu ciekawie...Sobór robi wrażenie, muzeum -to przeniesienie się do innej epoki a plakaty świetne, no i ten powiew wiosny, której nam brak a zdjęcia urocze jak zwykle, muszę się tu wybrać !

mirka66 - 2012-04-04 19:41
Interesujace miejsca warte obejrzenia.

Hania
Hania - 2012-04-08 21:54
Och! Ile się znowu ciekawych rzeczy dowiedziałam wędrując z Tobą Małgosiu!
Zdjęcia cudowne i te ukwiecone wiosennie trawniki! Super! Jest co czytać i oglądać!

zula - 2022-07-23 13:30
Czytam i także mi się bardzo podoba!
A to już tyle lat...miłe są powroty...lubię wracać ...

zula - 2023-02-04 15:41
Pamiętam,że podobało mi się...był spokój przeplatany śpiewem ptaków, zieleń i pomarańczowe drzewa!

Małgorzata Zulczyk