Geoblog.pl    zula    Podróże    Kopenhaga : 1982 - opis    Stolica Danii Kopenhaga... i powrót na prom
Zwiń mapę
1982
07
wrz

Stolica Danii Kopenhaga... i powrót na prom

 
Dania
Dania, København
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 484 km
 
Pamiętam przy porcie niewielkie sklepy prowadzone przez Żydów .
Wychodzili przed swoje składy i zaczepiali pytając się oczywiście o „zakazane „ towary ! .
Handlowali miejscowi i przybysze i każdy był zadowolony bo ten pierwszy kupił bardzo tanio a przybysz dostał prawie fortunę jak na polskie warunki !!! Ot i biznes - dwie strony szczęśliwe !
Kopenhaga leży na wschodnim wybrzeżu duńskiej wyspy Zelandii , naprzeciwko szwedzkiego miasta Malmo .
Stolicę Danii tworzą dwie niezależne od siebie części . Na Starówce kwitnie życie kulturalne i nocne . W nowej części panuje atmosfera przedmieścia . Całe miasto przepełnione jest zielenią , która miesza się z kanałami oraz z pasażami dla pieszych .
Miasto liczy około 1,5 milona mieszkańców . Zwiedzanie miasto można rozpocząć od parku Tivoli z wesołym miasteczkiem . Park rozrywki otwarty został w 1843 roku . Do dnia dzisiejszego jest popularnym miejscem odwiedzin przez mieszkańców stolicy .
Nieopodal znajduje się Ratusz Miasta. Handlowa ulica Stroget doprowadzi nas do placu Kongres Nytorv gdzie znajduje się Teatr Królewski będący siedziba słynnego na całym świecie Duńskiego Baletu Królewskiego .
Zapewne gdy pojadę ponownie do Kopenhagi postaram się zobaczyć Zespół Pałacowy , na który składa się parlament , kancelaria premiera i Sąd Najwyższy . Budowę pałacu ukończono w 1928 roku a w jej prawej części mieszczą się reprezentacyjne pomieszczenia królowej . Jest także sala tronowa , rycerska i biblioteka . Obok pałacu znajduje się budynek Giełdy.
Nasze miniaturowe zwiedzanie zakończone było przy Kopenhaskiej Małej Syrence . Niewielka postać kobiety wykonana została z brązu w 1913 roku. Autorem pomnika jest Edward Eriksen . Syrenka siedzi na głazie wyłaniającym się z wody . To symbol Kopenhagi . Piękna , spokojna postać wita jak i zapewne żegna turystów bo znajduje się blisko nabrzeża portowego .
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zula
Małgorzata Zulczyk
zwiedziła 18.5% świata (37 państw)
Zasoby: 890 wpisów890 4078 komentarzy4078 9554 zdjęcia9554 155 plików multimedialnych155