Geoblog.pl    zula    Podróże    Skandynawia- najpiękniejsze krajobrazy: 1997 - opis    "Wenecja Północy !? ..."
1997

"Wenecja Północy !? ..."

Szwecja
Szwecja, Stockholm

Sztokholm położony jest na piętnastu wyspach i może dlatego nazywany jest często „Wenecją Północy „ .
Dziennikarze zagraniczni określili jako „najczystszą stolicę w świecie „.
Ratusz jest nieodłącznym składnikiem krajobrazu miasta a trzy pozłacane korony są symbolem Szwecji. W ratuszu odbywają się corocznie tradycyjne bankiety dla laureatów Nagrody Nobla .
Zamek Królewski jest bez wątpienia jednym z najbardziej godnych obejrzenia zabytkiem miasta . Zwiedzać można kaplicę, salę państwową , skarbiec . My oglądaliśmy na dziedzińcu zewnętrznym uroczysta odprawę wart.
Oglądając album przypominam sobie ,że jedną z największych atrakcji jest statek królewski „Waza” , który zatonął na pobliskich wodach podczas swojej dziewiczej wprawy na Polskę w sierpniu 1628 roku. Wydobyto go na powierzchnię trzysta trzydzieści trzy lata później i ustawiono w specjalnym budynku .
Spacerujemy po przepięknym mieście aby wieczorem wsiąść na prom - naszym celem jest Finlandia .

Hania
Hania - 2010-09-07 19:53
Twój uśmiech na zdjęciu mówi sam za siebie!

marianka - 2012-12-11 20:45
Bardzo ciekawa jestem opini Pani o Sztokholmie - czy oczarował czy własnie raczej pozostawił odczucie niedosytu?

zula - 2012-12-12 12:48
Marianko ...oczywiście ,że Sztokholm pozostawił chęć ponownego zobaczenia . Minęło już 15 lat więc ...

marianka - 2012-12-13 23:50
Właśnie stamtąd wróciłam i mam mieszane uczucia, dlatego się pytam;) Choć sprawiły one, że tymbardziej chciałabym wrócić tam któregoś lata, aby ponownie się z nimi zmierzyć!;)

Małgorzata Zulczyk