Geoblog.pl    zula    Podróże    Polska- piękny nasz Kraj ! ...    Bydgoszcz ...Stolica Pomorza i Kujaw
1970

Bydgoszcz ...Stolica Pomorza i Kujaw

Polska, Bydgoszcz

Odpocząć można na pobliskiej Wyspie Młyńskiej .
Przejdziesz wąską uliczka od strony Długiej tuż przy herbaciarni i dalej mostkiem przez odnogę Brdy Młynówkę.
Wyspa zajmuje powierzchnię około 6,5 hektara .
Zapytam Ciebie czy widziałeś miasto w Polsce o tak wielkiej wyspie w samym centrum??..
Połączona jest jednym mostem drogowym oraz trzema kładkami .
Znajdziesz się jakby w Wenecji gdzie wiekowe domy są zatopione w wodzie . Jest tutaj dużo zieleni , to miejsce spotkań bydgoszczan w sobotnio-niedzielne dni. Latem organizowane są koncerty na wolnym powietrzu . Ostatnio pobudowano piękny amfiteatr - przyjeżdżają wykonawcy z różnych stron Polski … z artystycznego świata.
Zwiedzić można także Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Galerię Sztuki Nowoczesnej i Europejskie Muzeum Pieniądza . Cała wyspa została wpisana do rejestru zabytków .
Stara wozownia z 1835 roku to restauracja „Karczma Młyńska”. Proponuje tutaj krótki i smaczny odpoczynek . Potem ponownie ruszymy dalej i zobaczymy jazy wodne oraz Kanał Międzywodzia gdzie woda Młynówki spływa do Brdy . Kanał ma 50 centymetrów głębokości i został wyłożony płytami z granitu . Można usiąść na drewnianych podestach , ławeczkach i popatrzeć na pływające kaczki czasem … ryby oraz posłuchać szumu wody .
W ostatnich latach dokonano wielu remontów dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Cały teren jest wieczorem pięknie oświetlony i wzbudza podziw wśród mieszkańców i turystów. Idąc dalej w stronę opery jesteśmy przy kolejnym moście o nowoczesnej konstrukcji , który zdobył już przydomek mostu zakochanych. Tutaj przychodzą pary i zawieszają swoje kłódki szczęścia przyrzekając wierność i miłość tak głęboką jak Brda . Kluczyk wrzucają do wody na znak ,że nikt nie jest ich w stanie rozdzielić …to taka nowa moda w wielu miastach . Miła i sympatyczna.
Widzimy z perspektywy mostu okazały gmach Opery Nova , która z lotu ptaka ma kształt trójlistnej koniczyny .
To teatr muzyczny i jedna z dziesięciu scen operowych w Polsce. Zamysł powołania opery sięga okresu międzywojennego . W Bydgoszczy w latach trzydziestych działała Pomorska Orkiestra Symfoniczna , potem Studio Operowe . Przedstawienia prezentowało w Teatrze Polskim . W 1974 roku rozpoczęto budowę Opery o charakterystycznych trzech kręgach . Projekt przez wiele lat nie mógł być zrealizowany w wyniku kryzysu gospodarczego . W 1994 roku wystawiono w surowych murach spektakle : Bydgoskiego Festiwalu Operowego . Rozpoczęto wówczas dalszą budowę Opera Nova . Zakończono po wielu latach w październiku 2006 roku . Znajdują się dwie sceny w której główna może pomieścić osiemset osób i ma scenę obrotową z czterema zapadniami . Druga scena może pomieścić sto dwadzieścia osób a w trzecim kręgu …koniczynce jest Centrum Kongresowe . Bydgoszczanie cieszyli się bardzo , że ponad trzydziestoletnia budowa zakończona została wielkim sukcesem . Teraz jakby w podzięce za trud budowy w swych murach gości najwspanialszych wykonawców opery , operetki i filmu .
Dumą Bydgoszczy jest także Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego zbudowana w 1958 . Sala Koncertowa o najlepszej w skali Europy akustyce jest miejscem koncertów szopenowskich .
Po przeciwnej stronie jezdni znajduje się przystanek autobusowy linii 54 , którym dojedziesz do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna . Na taką wędrówkę powinieneś przeznaczyć jeden dzień aby spokojnie spojrzeć na miasto , dostrzec urok i masę zieleni .
Oprowadziłam Ciebie po tej części miasta , którą bardzo często odwiedzam .
Podczas następnych odwiedzin należy zobaczyć znajdującą się w centrum piękną Bazylikę Wincentego a Paulo i Fontannę „ Potop „ w parku Kazimierza Wielkiego. Potem możesz pojechać tramwajem na Wyżyny do Kościoła Polskich Braci Męczenników . Tutaj 19 października 1984 roku ostatnią mszę św. odprawiał Ks. Jerzy Popiełuszko . Relikwie błogosławionego Kościoła katolickiego znajdują się w tym kościele .
Miasto w ostatnich latach wypiękniało , pobudowano wiele nowych osiedli z krytymi pływalniami .
Wzniesiono nowe hale sportowe np. „ Łuczniczka „ , odnowiono stadion sportowy „Zawisza” gdzie rozgrywają się zawody lekkoatletyczne na skalę europejską .
Mam nadzieję ,że godziny spędzone w mym mieście zaliczysz do udanych .
Może zachęciłam Ciebie abyś na swojej stronie geoblogu.pl zamieścił spacer po swoim mieście ? .
Zapewniam , że z przyjemnością skorzystam z Twojej trasy i przewodnictwa po mieście . Dzięki temu pojadę do …Koszalina, czy Olsztyna . Poznam Żnin może Chełmno oczami mieszkańca .
Wyjeżdżając gdzieś daleko …z wielką radością powracam do domu i Bydgoszczy .
Dobrze czuję się w mym mieście …mam tutaj swój kawałek Polski !

Spacer po Bydgoszczy opisałam w niedzielę - 23 stycznia 2011 roku

Dziękuję za poświęcony czas Małgorzata

Zdjęcia są sukcesywnie uzupełniane .

Multimedia (1)
BPE
BPE - 2010-05-17 11:38
ale to chyba nie są zdjęcia z 1970 roku?

zula - 2010-05-17 11:42
...oczywiście ,że nie...wówczas miałam aparat "Smiena" :) i zdjecia o pięknych czarno-białych barwach !!! ...potem były przeźrocza a teraz utrwalam - "na kliszy" ponownie
moje miasto !!!

bydgoszczanka - 2010-11-22 17:56
Pięknie wypromowała Pani Bydgoszcz.Pozdrawiam

zula - 2010-11-22 18:04
dziękuję " Bydgoszczanko" -
Nasze miasto jest tak piękne ,że warto pokazać ŚWIATU !!! ...

Ola i Janusz
Ola i Janusz - 2011-01-30 21:52
Brawo, pani Małgosiu! Pięknie pani to robi. Tak trzymac. Pozdrawiamy.

KecajAisab
KecajAisab - 2013-08-17 23:07
"Wenecja Bydgoska" powaliła mnie w tym roku na kolana - piękne miejsca.

zula - 2016-01-17 15:26
Dzięki Olu I Janusz,
KecajAisab - minęły prawie trzy lata od ostatniego pobytu- myślę ,że czas sprawdzić co słychać w Bydgoszczy! -
... może ten kierunek będzie dla Was atrakcyjny?

zula - 2017-11-20 17:49
Miło pospacerować po Bydgoszczy... oglądając zdjęcia!

Małgorzata Zulczyk