Geoblog.pl    zula    Podróże    Bydgoszcz i okolice ...TEST dodawania zdjęć !    Chmielniki- jezioro-kiedyś i Baba Jaga

Chmielniki- jezioro-kiedyś i Baba Jaga

Polska, Chmielniki

Dzisiaj pojedziemy do Chmielnik .
To osada położona w gminie Nowa Wieś Wielka.
W latach 1945 – 1954 należała do wsi Brzoza koło Bydgoszczy.
Chmielniki w latach 60 dwudziestego wieku były miejscem wypoczynku mieszkańców Bydgoszczy.
Pamiętam jak dojeżdżałam razem z rodzicami pociągiem aby po przejściu około 500 metrów przybyć nad jezioro Jezuickie.
Tłum ludzi oczekiwał w długiej kolejce do kasy kąpieliska . Za moment rozkładane były koce na trawie.
Odpoczynek,opalanie i spacery po pomoście. Ciepłe jezioro pozwalało na wodne igraszki. Powracaliśmy tam bardzo chętnie a całodzienny pobyt umilony był czasami...zupą jarzynową zabraną w termosie z domu. Do Bydgoszczy wracaliśmy wieczorem i ponownie na peronie gościł tłum „wczasowiczów”.
Ech wspomnienia...
Dzisiaj gro ludzi wsiada w samochód ...lecz wypoczywających w Chmielnikach garstka.
Zatrzymałam się na chwilę w Gospodzie:„ Baba Jaga” . Nazwa dosyć złowroga lecz smak potraw przedni. Wystrój ma coś z wiejskich obrazów. Można tutaj kupić zaprawione ogórki kiszone lub kompot z wiśni i czereśni.
Jest kolorowo czyli Baba Jaga nie taka straszna jak ją malują.
Zamówiłam naleśniki z owocami- wiśnią
Podano coś co wprowadziło mnie w zdumienie bo w takiej formie zobaczyłam danie po raz pierwszy!.

W galerii zamieściłam zdjęcia z rodzinnych wypraw nad jezioro...to było bardzo...bardzo dawno :)

pamar
pamar - 2015-10-06 21:35
Zdjęcia urocze, a tata wygląda jak gwiazdor filmowy :)

BPE
BPE - 2015-10-07 11:57
zmieniają się pewne miejsca ......a my - cóż - sentymentalnie jesteśmy ......

coati
coati - 2015-10-07 23:54
jejku, zupa z termosa !
i ja pamiętam jej smak :-)
a teraz, co tym dzieciom pozostało - tylko mc Donald :-(

coati
coati - 2015-10-07 23:57
a naleśniki, to raczej - Sakiewki z owocami -

Eugene
Eugene - 2015-10-08 10:42
Oj, pamiętam te czasy kiedy w Chmielnikach były tłumy, często tam bywałem. Dziękuję za przypomnienie tej plaży z tamtych lat.

danach
danach - 2015-10-08 22:56
Ale miłe wspomnienia i piękne zdjęcia archiwalne :)
A w lustrze odbicie Czarodziejki a nie Baby Jagi !!!

marianka - 2015-10-12 22:08
Naleśniki wyglądają prawie jak gruzińskie pierożki chinkali;)

mamaMa
mamaMa - 2015-10-12 22:57
Wspomnienia...im czlowiek starszy, tym coraz drozsze i wazne, a powroty do starych katow - zawsze z lezka w oku:-)

Małgorzata Zulczyk