Geoblog.pl    zula    Podróże    Bydgoszcz i okolice ...TEST dodawania zdjęć !    Bydgoszcz ... Oxford czy Cambridge?

Bydgoszcz ... Oxford czy Cambridge?

Polska, Bydgoszcz

Jest bardzo ciepło
...a przecież to już jesień,
wspominam 4 października 2015 gdy temperatura w południe wynosiła+ 20 C.

Proponuję spacer nad Brdą.
Zatrzymamy się przy Rybim Rynku w samym centrum Bydgoszczy.
W średniowieczu plac zwany był Rybakami .
Od XVI wieku do 1946 był miejscem handlu rybami. W XIX był centralnym miejscem dla łodzi , barek i parostatków z Gdańska ,które przewoziły śledzie. Na Brdzie znajdowały się pływaki sieciowe z rybami i rakami.
To tak tytułem wstępu.

W sobotę 26 września spotkały się na rzece ekipy wodne aby uczestniczyć w Wielkiej Wioślarskiej.
Na starcie było trzydzieści sześć załóg wioślarskich ósemek w tym aż dziesięć kobiecych.
Uczestniczyli medaliści olimpijscy Konrad Wasilewski z AZS Szczecin ( złoto Pekin 2008) i Miłosz Bernatajtys z Lotto Bydgostia ( srebro Pekin ).
Były osady młodzieżowych mistrzów świata z Niemiec,która pokonała na dwu kilometrowym odcinku załogę Litwy i drużynę z Wiking Berlin.
Zobaczyłam kajakarzy na smoczych łodziach, gdzie dźwięk w bęben dyktuje rytm i tempo zawodnikom.Krótki ciekawy odcinek sprinterski wygrała Reprezentacja Komendy Policji z Bydgoszczy a pokonała żołnierzy z Centrum Sił NATO. To był widowiskowy wyścig ,który wyzwalał wiele emocji wśród widzów!.
Na innym odcinku: 8,5 kilometra rywalizowały osady ósemek – seniorów. Wygrała ekipa Lotto-Bydgostia i zdobyła Puchar Rady Miasta Bydgoszczy i nagrodę Totalizatora Bydgoskiego Niestety AZS UMK Energii Toruń tym razem musiał się zadowolić drugą nagrodą.
Wszyscy z niecierpliwością czekali na pojedynek angielskich uniwersytetów.
Po raz dziewiąty rozgrywany był wyścig na dystansie 2 kilometrów.
Osady z Uniwersytetu Oxfordu i Cambridge pokonały dystans przy "owacji na stojąco" wszystkich widzów regat bydgoskich.
Osada z Uniwersytetu Oxford pokonała o 11 sekund swoich rywali.
Zwycięscy otrzymali puchar.
Widzowie podczas ceremonii wręczania nagród zobaczyli byłych medalistów olimpijskich Panów: Jerzego Broniec , Roberta Sycz i Adama Korol- obecnie Ministra Sportu i Turystyki.
We wrześniu 2016 roku odbędzie się jubileuszowa Wielka Wioślarska!
Może zawitasz na 25 lecie do Bydgoszczy ?

BPE
BPE - 2015-10-04 20:11
Jak podjedziemy do Bydgoszczy - musisz nas koniecznie oprowadzić :-)

Konyack
Konyack - 2015-10-04 22:16
Ha, a byłem przekonany, że Oxford i Cambridge to się ścigają tylko o siebie, a tu proszę! Może to jakaś odpowiedź na dużą ilość Polaków na Wyspach... ;-)

danach
danach - 2015-10-05 09:06
Ale miło popatrzeć na regaty, nie wiedziałam,że się odbywają w Bydgoszczy, mam duży sentyment do tego sportu, kiedyś synek trenował wioślarstwo :)

Eugene
Eugene - 2015-10-05 12:40
Bydgoszcz wodą stoi. Brawo „zula” za wspaniały reportaż.

pamar
pamar - 2015-10-06 21:52
Ja zawitam któregoś dnia, żeby w końcu Potop zobaczyć! Do trzech razy sztuka

zula - 2015-10-06 22:40
@ BPE - chętnie ...lecz pisząc o Bydgoszczy myślę ,że coś z przewodnika będzie już w waszych rękach!
@Pamar -pomysł bardzo dobry lecz w okresie zimy woda doprowadzana do fontanny jest zamykana- czyli niech będzie wiosna!
...chyba ,że jeszcze przed wyjazdem w daleki świat uda się "podskoczyć". Proszę napisz kiedy!

mamaMa
mamaMa - 2015-10-12 22:54
Piekne kulisy dla regat:-)

Pamar
Pamar - 2015-10-16 07:07
Raczej na wiosnę, wtedy na pewno będzie pięknie :)

Małgorzata Zulczyk