Geoblog.pl    zula    Podróże    Bydgoszcz i okolice ...TEST dodawania zdjęć !    Uroczystość Fontanny Potop i ...mieszkańców Bydgoszczy

Uroczystość Fontanny Potop i ...mieszkańców Bydgoszczy

Polska, Bydgoszcz

Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 26 czerwca 2014 godzinę 16 .
Dzień słoneczny i ciepły .
Mieszkańcy i władze miasta, orkiestra i moc aparatów fotograficznych oraz kamer.
Dziesięć lat działalności Społecznego Stowarzyszenia Odbudowy Fontanny Potop.
Wiele ludzi dobrej woli zainteresowanych w prace.
Wiele starań o fundusze pod przewodnictwem profesora Zbigniewa Mackiewicz.
Koszt odbudowy to kwota około dwóch i pół miliona złotych.
Całość sfinansowana została przez darczyńców – osoby prywatne oraz firmy i przedsiębiorstwa.
Fontannę uroczyście odsłonili uczniowie szkół z I LO oraz z Liceum Plastycznego.
Efekt imponujący a gdy woda pokryła poszczególne elementy słychać było słowa podziwu.
Przemowy , podziękowania i medale .
Młody rzeźbiarz Pan Michał Pronobis oraz odlewnik z Kielc Pan Jerzy Guzera zostali szczególnie wyróżnieni…brawami oraz medalami Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Wojewoda Ewa Mes Złotym Krzyżem Zasługi odznaczyła Józefa Herolda, jednego z pierwszych pomysłodawców odbudowy „Potopu” .
Wśród zaproszonych gości obecny był potomek berlińskiego artysty-rzeźbiarza Ferdinand Lepcke .
Dla wszystkich Cukiernia Staropolska ufundowała olbrzymi tort z figurami z Potopu .
Przy pomniku organizowane będą w letnie popołudnia muzyczne koncerty.

Uwaga: wiecej na temat fontanny poczytasz TUTAJ

danach
danach - 2014-06-27 21:04
a ja myślałam,że to będzie w sobotę, chciałam przyjechać ale złapałam katar, piękna uroczystość, dzięki Zula

BoRa
BoRa - 2014-06-30 22:45
Fajnie jest uczestniczyć w takich ważnych, wręcz historycznych momentach miasta.
Dzięki Zula za te informacje, tak mnie zachęciłaś że jak już wcześninej pisałam w którymś komentarzu, jesli odwiedzę Bydgoszcz to pierwsze kroki kieruję do fontanny Potop.

Pamar
Pamar - 2014-07-03 07:48
Wspaniała fontanna. Jest jeszcze piękniejsza niż sobie wyobrażałam.

marianka - 2014-07-04 22:35
Rzeczywiście robi duże wrażenie. A czemu była odbudowywana? Została zniszczona?

zula - 2014-07-05 07:22
Marianko,
W styczniu 1943 roku została przeto­piona przez Niemców na cele wojenne.

Małgorzata Zulczyk