Geoblog.pl    zula    Podróże    Bydgoszcz i okolice ...TEST dodawania zdjęć !    Bydgoszcz - majowo...POTOP i secesja!

Bydgoszcz - majowo...POTOP i secesja!

Polska, Bydgoszcz

Krótka wędrówka z aparatem aby utrwalić prace związane z Fontanną "Potop"
Wszystkie figury zostały przeniesione na przyległy plac.
Cały teren fontanny jest remontowany , zakładane są specjalne filtry do wody.
Okazało się ,że wystąpiły zniszczenia - brył , które należy oczyścić przed ponownym usytuowaniem w niecce.
Oczekujemy w Bydgoszczy na ostatni największy element fontanny.
Dzień otwarcia fontanny będzie wyjątkowy !
Informacje o historii fontanny, stare zdjecia i wiele ciekawostek znajdziesz TUTAJ

Idąc do domu spojrzałam na odnowione secesyjne kamienice.
Piękno może zachwycić a to dopiero namiastka tego co w Bydgoszczy mamy.
Niestety są także kamienice smutne...zniszczone ...

pamar
pamar - 2014-05-22 19:44
A otwarcie jakoś w czerwcu, prawda? Już się nie mogę doczekać zdjęć ukończonej fontanny :)

pamar
pamar - 2014-05-22 19:45
Już znalazłam na zdjęciu datę otwarcie :)

Eugene
Eugene - 2014-05-22 20:28
Dobrze, że przypomniałaś o fontannie „Potop” i o dacie odslonięcia, dziękuje.

mamaMa
mamaMa - 2014-05-22 22:07
Naprawdę śpiewane są arie? To fantastyczne:-)
Piękne te kamienice, a para z fontanny mnie zastanowiła...może czegoś nie doczytałam - napiszesz krótko o jej rodowodzie?

zula - 2014-05-22 22:30
"...Fontanna „Potop” przedstawiała sceny z biblijnego potopu – grupę ludzi i zwierząt ratujących się przed wznoszącą się wodą.
Było to wyobrażenie bardzo ekspresyjne: padają ulewne deszcze (imitowane przez strumienie wodotrysku), wody wznoszą się, ludzie i zwierzęta toną w wodnej kipieli.
Na szczytach trzech wzgórz gromadzi się garstka istot, w śmiertelnej trwodze, resztkami sił szuka ratunku.

W centrum – mężczyzna, podtrzymując lewym ramieniem omdlewającą kobietę, drugą ręką usiłuje wciągnąć na skałkę innego mężczyznę. U stóp skały leży młoda matka, zmarła z wyczerpania, która zdołała jednak uratować swoje dziecko, bezradnie teraz rozglądające się po wodnej pustyni.
Obok wdrapuje się lew, nie czyniący jednak szkody ludziom, co jest swoistym, jakże przekornym nawiązaniem do biblijnego raju.
Na jedną z dwóch mniejszych skał wdrapała się niedźwiedzica trzymająca w pysku niedźwiadka.
Na drugiej ma miejsce dramatyczna, wzięta jednak już z mitologii greckiej (przypomina grupę Laookona) scena walki człowieka z oplatającym go wężem morskim."...

Wiecej na stronie:http://www.potopbydgoski.pl/

BoRa
BoRa - 2014-05-22 22:49
Dzięki za opowiedzenie co przedstawia fontanna, teraz jest dla mnie bardziej zrozumiała. Tak mnie zainteresowała że gdy bede w Bydgoszczy pierwsze moje kroki skieruje w kierunku fontanny.

BPE
BPE - 2014-05-23 08:22
Coraz bardziej mnie zaskakujesz tą swoją Bydgoszczą - jest pięknie........

marianka - 2014-05-27 21:57
Bardzo mnie cieszy, że jednak tyle się odnawia i miasta tak bardzo pięknieją!

Małgorzata Zulczyk