Po wejściu na rynek widzę pośrodku
Ratusz Miasta .
Zbudowany został w latach 1567-1572 w stylu późnego renesansu w miejscu wcześniejszego ratusza z XIII wieku.
Do dzisiaj w elewacji południowej zachowany jest portal z 1572 roku a ciekawostką jest ,że od strony zachodniej na ścianie ratusza zobaczyć można „pręt chełmiński” . Jest to wzorzec miary chełmińskiej o długości 435 centymetrów. Pręt dzieli się na mniejsze jednostki takie jak łokcie, stopy oraz kroki .
Muzeum Ziemi Chełmińskiej ma w ratuszu swoja siedzibę i cyklicznie organizuje się wystawy przedstawiając zbiory historyczne. Codziennie w południe z wieży ratuszowej można posłuchać hejnału. Pieśń "Wisła" powstała w 1863 a autorem jest patriota pomorski Ignacy Danielewski, który napisał utwór podczas odbywania kary przebywając w twierdzy Wisłoujście . Słowa mówią o wielkiej tęsknocie do wolności , o pięknej choć smutnej Wiśle i miastach przez które przepływa.
Poczytaj
TUTAJNa głównym placu miasta można odpocząć w kawiarni , popatrzeć na dzieci a także przejść wśród warzyw i owoców ułożonych na drewnianych ladach.
Miło tam a gdy dopisze ,że restauracje serwują żurek kujawski ,placki ziemniaczane oraz „szare” kluski z kapustą zapiekaną to …ślinka leci !
Posileni podejdziemy do kościoła farnego.
Kościół farny - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono z cegły w latach 1280- 1320.
Charakterystyczną cechą jest nie symetryczna budowa . Dwie wieże z której prawa jest znacznie niższa.
Podobno legenda mówi ,że prace nad budową się trwały zbyt długo i ustalono ,że budowa będzie prowadzona w niedzielę i święta. Efekt niedzielnej pracy „zezłościł” Górę i wówczas w prawie ukończoną wieżę trafił piorun. Brakowało funduszy na dalsze prace i na tym etapie zakończono budowę świątyni.
W XIV wieku dobudowano kaplicę Bożego Ciała , po latach Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kościół to perła sztuki gotyckiej . Ołtarz główny pochodzi z 1710 roku. Na ścianach zachowały się fragmenty polichromii z XIV wieku. Radzę zwrócić uwagę na kamienna kropielnicę z 1300 roku oraz chrzcielnicę .
Uwagę wiernych oraz przybywających do Chełmna przykuwa ołtarz , który zawiera relikwie ze szczątkami św. Walentego. Umieszczone są w srebrnym relikwiarzu. Św. Walenty to patron nie tylko zakochanych .Swoją modlitwę kierują także ludzie obarczeni chorobami psychicznymi oraz epilepsją.
Bardzo ciekawym elementem jest świecznik w kształcie głowy jelenia . Zawieszony na konopnej linie reaguje na zmianę wilgotności powietrza . To barometr Chełmna i gdy zobaczycie ,że głowa zwrócona jest w stronę ołtarza to zapowiedź słonecznych dni …a gdy wejdziecie w deszczowy dzień łeb będzie w kierunku portalu . Ciekawostka prawda !?.
Idąc dalej Szlakiem Europejskiego Gotyku Ceglanego dojedziemy do
Kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Zakon franciszkanów przybył na tereny ziemi chełmińskiej w 1255 roku .
Odkupiono ziemie od miasta zaczęto budowę kościoła w 1326 roku , która trwała prawie sto lat.
Kościół wraz z klasztorem działał do 1806 roku do czasu kasaty zakonu przez władze pruskie.
Bogate wyposażenie przeniesiono do kościołów w okolice Chełmna, do Chełmży i Kwidzyna.
Świątynia jest budowlą o układzie halowym. Ośmioboczna dzwonnica to smukła budowla o wysokości 54 ,5 metrów.
Miasto dzięki funduszom odrestaurowało prezbiterium i wielki witraż . Ambonę zdobią malowidła i całość tworzy piękny obraz.
Chciałam zobaczyć jeszcze budynek dawniejszej
Akademii Chełmińskiej , która dzisiaj w swych progach uczy młodych mieszkańców miasta. Gmach wielki a w pobliżu jest ceglany budynek zakonu Cysterek do którego należał kolejny kościół Chełmna – św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Dzisiaj to zespół klasztorny ss. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Siostry od wielu lat prowadzą obok dom opieki dla leżących dzieci z uszkodzeniem mózgu .
Do zobaczenia pozostało w Chełmnie jeszcze wiele . Kościół św. Ducha , Kościół Garnizonowy , Baszta Prochowa i jeszcze …to kolejne obiekty ,które postaram się zobaczyć przy następnym spotkaniu z miastem.
I pomyśleć ,że na powierzchni 13 kilometrów kwadratowych zachowane jest tak wspaniałe bogactwo naszej Polski.
Zachęcam do zobaczenia Chełmna w mroźny dzień 14 lutego - w Dzień Zakochanych .
Na rynku układane jest wielkie serce a ogień bije w kierunku Św. Walentego .
Proszę przyjechać na Ziemię Kujawsko-Pomorską gdy pachną łąki i pola .
Chełmno jest przyjazne dla turystów. Można wówczas spokojnie pospacerować po Starym Mieście.
To miasto życzliwych , uśmiechniętych ludzi , którzy czasami mówią ,że Chełmno to Kraków północy ! Ciekawa jestem kto pierwszy zawita do Chełmna?
Trasa dojazdu S5 z Bydgoszcz droga do A1 i …odwrotnie( napisałam jak nawigator :)) - 50 kilometrów
Od Torunia to tylko 40 kilometrów
Wpis – z 18 listopada 2013
.