Geoblog.pl    zula    Podróże    Bydgoszcz i okolice ...TEST dodawania zdjęć !    Chełmno - tam warto pojechać !

Chełmno - tam warto pojechać !

Polska, Chełmno

Miasto położone w Dolinie Wisły wznosi się na wzgórzu z zarysem kościołów widocznych z odległości dziesięciu kilometrów.
Panorama z oddali wzbudza zaciekawienie i…nie rozczarowuje po przekroczeniu bram miasta.
Miasto z roku na rok pięknieje .
2005 roku ruszył program rewitalizacji zabytków współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Regionalnego.
W tym samym roku Chełmno wpisano na Listę Pomników Historii Prezydenta RP.
Mieszkańcy i władze miasta mają nadzieję ,że w przyszłości Chełmińska starówka zostanie umieszczona na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Chełmno należy do miast z międzynarodowego projektu: „Szlak Europejskiego Gotyku Ceglanego”
Poczytaj TUTAJ

Pierwsze wzmianki pochodzą z 28 grudnia 1233 roku gdy Wielki mistrz Herman von Salza i pruski mistrz Herman Balk wystawili dla Chełmna dokument lokacyjny. W XIII i XIV wieku wybudowano większość podziwianych do dzisiaj budowli .Miasto przystąpiło do Hanzy oraz planowano założyć uniwersytet. Na małej przestrzeni Starego Miasta zachowanych jest siedem średniowiecznych kościołów.
Chełmno posiadało siedem bram wjazdowych jednak w XVIII wieku rozebrano i do dnia dzisiejszego zachowały się tylko dwie .
Mury obronne wraz z umocnieniami powstały w drugiej połowie XIII wieku . Okalają cała starówkę a ich długość wynosi ponad 2 kilometry . Posiadają zachowane do dzisiaj dwadzieścia trzy baszty.

Do Starego Miasta prowadzi Brama Grudziądzka z dobudowaną nad nią kaplicą . Tutaj rozpoczęłam mój spacer po mieście.
W pobliżu znajduje się Urząd Miasta oraz teren pięknych parków z dywanami kwiatowymi i ławeczką zakochanych .
Miasto od dziesięciu lat promuje się pod hasłem „Chełmno – miasto zakochanych”.
To właśnie w tym mieście w kościele farnym znajdują się relikwie św. Walentego.
Każdego roku w tydzień poprzedzający 14 lutego miasto zmienia barwę na czerwoną , wystawy sklepowe przyozdabiane są symbolami miłości . Organizowane są festyny , zabawy i choć zima w pełni to gorące serca przybywają i bawią do…białego rana. Poczytasz o przygotowaniach do imprezy walentynkowej :
TUTAJ

W następnym rozdziale poznamy główne zabytki miasta.

BPE
BPE - 2013-11-17 20:01
o......ciekawe miasteczko odkryłaś :-))

pamar
pamar - 2013-11-17 20:08
Jak miło popatrzeć na letnie, zielone zdjęcia :)
Dzięki za odrobinę słońca w tym szarym dniu

Mirka66
Mirka66 - 2013-11-17 20:21
Fajne miasteczko.Piekne latem,jesienia pewnie tez.

Sylwina
Sylwina - 2013-11-17 20:33
ładne zdjecia nie sadziłam że Chełmno jest takie urocze

BoRa
BoRa - 2013-11-17 22:06
Chełmo - miasto prof. Rydygiera i miasto zakochanych a do tego oczekujące na wpis na listę UNESCO, a ja nic o nim wcześniej nie wiedziałam! Zula dziękuję Ci za te wiadomości.

marianka - 2013-11-17 22:56
O, cudowne są te wszystkie małe i niepozorne miasteczka, kryjące w swoich murach i historii tyle skarbów! Dziękuję za dodanie kolejnego miejsca do mojej listy polskich 'must-see'!

danach
danach - 2013-11-18 10:35
cudnie taki piękny wpis i zdjęcia oglądać w jesienne dni, a miasteczko faktycznie urocze i nic o nim do tej pory nie wiedziałam :)

mamaMa
mamaMa - 2013-11-24 13:06
Miłość, ciekawa przeszłość, wycianie żołądka, sielskość letnich zdjęć - o Chełmie słyszałam całkiem niedawno i zupełnie przypadkowo wiele dobrego!

zuzkakom
zuzkakom - 2013-12-05 11:58
Urocze i z klimatem :)

Hania
Hania - 2013-12-18 18:23
Oj, tak, warto odwiedzić Chełmno! Byłam tam kilka razy i zawsze napotykam coś ciekawego, czego wcześniej nie widziałam. Warto je zwiedzić!

Małgorzata Zulczyk