Geoblog.pl    zula    Podróże    Budapeszt- Węgry 2012- opis    Budapeszt ...relaks , wody termalne i najstarsze metro Europy .

Budapeszt ...relaks , wody termalne i najstarsze metro Europy .

Węgry
Węgry, Budapeszt

Wspominam dalej lecz pozwólcie ,że napiszę o jednodniowym wyjeździe do Ostrawy na pokaz lotniczy .
Coś co wczoraj rano zobaczyłam wprawiło mnie w zachwyt .
To wyjazd BPE geoblog.pl Wpis : ZOBACZ TUTAJ
Piękne zdjęcia i za parę lat …może będziemy mieli znajomego pilota Eryka ??? . Popatrzcie sami na stronie BPE !.

No to ruszamy po Budapeszcie dalej …tak spokojnie , wypoczynkowo .
Kawę wypiłam w cukierni przylegającej do terenów ogrodu zoologicznego . Został otwarty w 1866 roku a umiejscowiony w północno-zachodniej części Parku Miejskiego . Znajdują się tam zwierzęta egzotyczne ale także wszystkie ważniejsze zwierzęta żyjące na Węgrzech . Tuż obok jest Cyrk a dalej Wesołe Miasteczko .
Zapraszam na odpoczynek do Kąpieliska im. Szecheniego . Mieści się w neobarokowym gmachu z 1913 roku .
Łaźnie parowe , kąpiele lecznicze w wannach , trzy baseny kąpielowe w tym jeden pływacki oraz tarasy słoneczne tworzą wspaniałą całość . Woda lecznicza pochodzi ze źródła bijącego z głębokości 1256 metrów i ma temperaturę około 70C . Są to źródła o wysokich walorach leczniczych i bogactwie minerałów . Leczy się tutaj reumatyzm, choroby mięśni i stawów oraz schorzenia układu nerwowego.
Budapeszt ma wiele miejsc gdzie przy wykorzystaniu naturalnych gorących źródeł stworzono kąpieliska .
Jednym z miejsce jest słynny Hotel Gellert .Tutaj jest basen z musującą wodą i falami oraz z rozsuwanym dachem . Znajduje się Instytut Lecznictwo Wodnego , którego celem jest pomoc osobom z chorobą reumatyczną i zaburzeniami w przemianie materii.
Jest kąpielisko lecznicze Lukacs , Kiraly i Rudas i każde z nich wypełnione jest schorowanymi osobami .
Na basenach widać osoby starsze . W Budapeszcie przychodzi się na kąpielisko dla zdrowia i wspaniałego relaksu .
Całodzienny pobyt to koszt około 3500 forintów.
Prosto z basenu idę do żółtej linii metra , które wybudowane zostało w 1896 roku . Jest płytko położone pod ziemią .Pokonuję trasę ponad czterech kilometrów , ma jedenaście przystanków . Wagoniki poruszają się wyłącznie w granicach Pesztu .
Moim celem jest przystanek na stacji Bajcsy - Zsilinszky …a co dalej zgadnijcie ??? .

marianka - 2012-09-26 12:29
Bardzo żałuję, że ten wodny aspekt pobytu w Budapeszcie jeszcze jest przede mną;)

mirka66 - 2012-09-26 15:59
Nie nalezy zalowac tylko cieszyc sie,ze to dopiero przed Toba marianko.
Piekne zdjecia.Czas tez byl napewno mile spedzony.:)))

tasiemiecc
tasiemiecc - 2012-09-27 14:41
nie ma to jak w pracy oderwać się od roboty i poczytać blog zuli :)

danach
danach - 2012-09-27 21:50
blog jest fantastyczny a opowieści przeplatane wspomieniami wspaniałe,aż chce się jechać

BPE
BPE - 2012-10-02 10:05
czytam ten wpis i oczom nie wierze.....dziękuję za reklame :-))
za rok zaplnuj sobie koniecznie te rejony w 3 weekend wrzesnia to się spotkamy .........

mamaMa
mamaMa - 2012-10-02 11:55
No, no, no, co za wystrój, co za otoczenie, jaki szyk i elegancja.
A ci panowie...Pani Zulo! Bardzo filuternie!!!

BoRa
BoRa - 2012-10-02 23:21
Ja własnie dzisiaj czytanie rozpoczęłam od wpisu Blanki BPE. Zdjęcia nieba z samolotami zachwycające.
A co do pobytu na termach - po prostu zazdroszczę.
Ja kocham kąpiele w cieplutkiej wodzie!

W tytule najstarsze metro, ale zdjęcie chyba nie z tego miejsca?

zula - 2012-10-03 09:25
BoRa -
Zdjęcia są z metra o , którym pisałam . "Najstarsze metro" - dotyczy wykopania tunelu pod ziemią i uruchomienia . Wagony z biegiem lat i nowości technicznej były modernizowane ...poszukam może znajdę w Internecie coś co oddawało by tamten okres podróżowania , pozdrawiam

zula - 2012-10-03 09:39
coś znlazłam o metrze : http://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_M1_metra_w_Budapeszcie

antekwpodrozy
antekwpodrozy - 2017-01-22 20:29
Te kąpielisko jest świetne, żałuje że nie popływałem sobie podczas poprzedniego pobytu, ale w tym roku planuje znów odwiedzić Budapeszt i to miejsce :)

zula - 2017-01-23 07:52
@antekwpodrozy dzięki za komentarz i...Koniecznie do wód!!!
Pozdrawiam

Małgorzata Zulczyk