Geoblog.pl    zula    Podróże    Polska- piękny nasz Kraj ! ...    Śliwin - najstarsza wieś gminy Rewal .

Śliwin - najstarsza wieś gminy Rewal .

Polska, Śliwin

Śliwin to najstarsza wieś gminy Rewal .
Pierwsze wzmianki na ten temat sięgają połowy XII wieku .
W 1638 roku we wsi wybuchła epidemia dżumy . Ponowne zaludnienie spowodowało dynamiczny rozwój .
We wsi był młyn , pobudowano szkołę oraz mleczarnię , która funkcjonowała do 1990 roku .
Część Śliwina - ta położona nad morzem była znanym kąpieliskiem . Tutaj był ośrodek kolonijny dla dzieci z Brandenburgii oraz hospicjum nadmorskie. Ciekawostką jest ,że tu po raz pierwszy wprowadzono opłatę miejscową - klimatyczną !. To był rok 1958 .
Nadmorski obszar Śliwina włączony został do Rewala w 2000 roku.

Obecny Śliwin znajduje się przy drodze powiatowej do Gryfic .
Z Rewala poszłam pieszo . To półtora kilometra lecz w popołudniowym słońcu chciałam jak najszybciej być u celu .
Pola i kwiaty tworzyły bardzo ładny krajobraz.
Przy wejściu do wsi zobaczyłam jak prowadzi się prace związane odbudową kolejki wąskotorowej . Ciuchcia połączy tak jak dawniej Trzęsacz , Rewal , Śliwin i Niechorze .
Aleja Lipowa biegnie środkiem wsi . Zobaczyć można zagrody , sklep oraz świetlicę wiejską , która w niedzielny poranek zamienia się w miejsce modlitwy .
Wieś liczy dwieście pięćdziesiąt osób i dba o dawne tradycje . Wyszywanie , malowanie jajek wielkanocnych to zajęcie wielu osób . Każdego roku z okazji Zielonych Świątek odbywa się wielki festyn .
Na terenie wielu posesji są ogłoszenia o możliwości otrzymania noclegu .
Pomyślałam wówczas ,że jest to wspaniałe miejsce dla osób szukających ciszy nad morzem ! .

Multimedia (1)
marianka - 2012-07-11 23:19
Jaki romatyzm ma w sobie odbudowywana kolejka wąskotorowa;)!

danach
danach - 2012-07-12 23:04
ależ tu sielsko i anielsko ...

Małgorzata Zulczyk