Geoblog.pl    zula    Podróże    Nice,Grasse,St Paul,Antibes,Cannes i Eze - Francja i Monte Carlo 2012 - opis    Eze - najpiękniejsze widoki !

Eze - najpiękniejsze widoki !

Francja
Francja, Eze

To ostatnia wycieczka na Lazurowym Wybrzeżu .
Wieś Eze położona jest na skalistym wzniesieniu o wysokości 429 metrów nad poziomem morza .
Autobus z Nicei o numerze 112 odjeżdża z placu Vauban . Podróż do miejscowości trwa około trzydzieści minut a autobus wyrusza o godzinie dziewiątej lub jedenastej . Droga prowadzi nabrzeżem pokonując potem kolejno wzniesienia . To bardzo malownicza trasa . Średniowieczne miasteczko usytuowane jest na szczycie i aż dziw ,że są tam domy ,chodniki. Ulice są ciemne i chwilami chciałoby się wyglądnąć przez okno aby zobaczyć trochę światła czy promienie słońca.
Droga jest jedna i cały czas pnie się w górę . Partery niektórych domów to niewielkie galerie i sklepy z pamiątkami lecz bardzo skromne . Kawiarnie są maleńkie . „Wspinając” się w górę nagle widzę przestrzeń – niewielka to uliczka prowadząca do ogrodu przez ,który dojdziesz na wierzchołek góry. Dosyć mądrze to wymyślono …jak chcesz zobaczyć coś dalej to trzeba kupić bilet .
Trasa prowadzi wąskimi schodami wśród zieleni . Jest piękna choć chwilami trudna dla osób z lękiem wysokości .
Zachwycił mnie widok . Dachówki domów , zieleń i morze w oddali .Warto było pomarudzić , ponarzekać …,że się boję , że nie dam rady i... zobaczyć to wszystko na finał !.
To były najpiękniejsze widoki podczas mojego pobytu we Francji. Podobno gdy niebo jest przejrzyste to można dostrzec odległe Saint Tropez oraz Korsykę . Na szczycie są ruiny XII wiecznego zamku warownego , który zburzony został w 1706 roku. W oddali widać wspaniały most o kilku przęsłach , którym prowadzi droga do Eze. Z ciekawostek dodam ,że Alfred Hitchcock jedną ze scen do swoich filmów nakręcił w tych okolicach. Maleńkie Eze było także miejscem ukochanym dla Walta Disneya .
Tak prawdę mówiąc to trudno mi sobie wyobrazić to miejsce w pełni sezonu turystycznego , może być bardzo ciasno . Dzisiaj miałam to szczęście ,że mogłam napatrzeć się do woli .
Poniżej sfotografowałam kościół aby za parę minut wejść do wnętrza i podziękować …za wszystko !.
Zapraszam na spacer po Eze do mojej galerii zdjęć .

Jutro o poranku pakowanie i potem powrót do Polski . Szkoda …

BPE
BPE - 2012-04-19 19:06
zakochałam się w tym miejscu.......juz pakuję manatki (w wyobraźni)

legrandbleu
legrandbleu - 2012-04-19 20:08
Rzeczywiście! Tytuł bloga jak najbardziej adekwatny. Uwielbiam takie klimaty! Świetne zdjecia.

mirka66 - 2012-04-19 20:10
Super miejsce.Pani Malgosiu dobrze,ze pani je odkryla.Juz planuje kolejny wyjazd do Francji.:)))

marianka - 2012-04-20 08:52
Ha, i mam teraz niezły orzech do zgryzienia: Grasse czy Vence? Cannes czy Eze? Wszystkiego w ciągu 3 dni nie zdążymy, a po Pani wpisach mam ochotę jechać wszędzie;) Co Pani szczególnie poleca?

zula - 2012-04-20 09:57
Myślę ,że St Paul de Vence i Eze choć przcież w Grasse miały być wykonane własnoręcznie perfumy ! :)
Eze jest malutkie i przy wspaniałej Waszej organizacji i...młodości nóg i serc uda się dojechać do Eze i Sant Paul w jednym dniu - jestem pewna !!!
Bardzo się cieszę i pozdrawiam .

danach
danach - 2012-04-20 10:27
Tak, piękne miejsce warte zobaczenia , na pewno dolecę w ten zakątek aby nacieszyć oczy widokami, na razie dzięki pięknym zdjęciom a potem w rzeczywistości ! Małgosiu dzięki za spacer po pięknych miejscach !!

mamaMa
mamaMa - 2012-04-21 09:29
Co za finezyjna symbioza!!!
Pięknie.

bogmar - 2012-04-22 15:07
Rzeczywiście bardzo uroczo.......

Hania
Hania - 2012-04-22 15:18
Ale tam piękne! Spacer musiał być super! Zachwyca!

danach
danach - 2013-06-21 14:18
Małgosiu

wróciłam do Twojej podróży ale coś z mapą jest nie tak bo dwa razy jesteś na morzu :)

zula - 2013-06-21 16:16
:)))...nurkuję w morzu bo upał daje o sobie znak !

Tak już poważnie to cieszy mnie ,że powracasz do moich wędrówek i czytasz blog.
Błąd poprawiłam choć nie wiem jakim cudem się stało bo staram się bardzo uważać dokonując rejestracji miejsc.
Korekta Twoja wspaniała a ...może obierasz kierunek na jesienny wyjazd?! .
Danusiu,pozdrawiam i dziękuję ;)

zula - 2023-02-04 16:20
Minęło wiele lat gdy pisałam ostatni komentarz...miło się czyta!
Oglądam zdjęcia i dzięki temu momentalnie powracam tutaj!

Małgorzata Zulczyk