Geoblog.pl    zula    Podróże    Europa za 30 dolarów ?!...: 1986 - opis i skanowane przeźrocza NOWOŚĆ    arkady
1986

arkady

Włochy
Włochy, Bologna

W Bolonii ujrzeliśmy olbrzymią masę arkad , które dodawały kolorytu miastu.
….mówi się „ Bolonia – uczy „ to zdanie można przeczytać w każdym języku świata zapoznając się z informacja turystyczną miasta. Tutaj bowiem założony został w 1088 roku pierwszy uniwersytet w Europie , który już w połowie XIII wieku liczył ponad dziesięć tysięcy studentów. Studiowali tutaj także Polacy , między innymi Mikołaj Kopernik .
Wchodzimy z placu Galwani w podwórze dawnego uniwersytetu , gdzie dzisiaj znajduje się biblioteka i muzeum . Wnętrza krużganków są bogato malowane w niezliczoną ilość herbów rektorów i profesorów sławnego bolońskiego „Studia”.
Bolończycy to mistrzowie budownictwa w cegle i terakocie . Dzięki temu miasto posiada charakterystyczny ciepły koloryt . Piękna terakota łączy się harmonijnie z ceglanymi ścianami obramowując łuki portali i okien.
W mieście budowano obok wielkich pałaców wysokie wieże , które wyrażały potęgę i bogactwo rodu . Do dnia dzisiejszego z dwustu wybudowanych zachowało się zaledwie kilka.
Dwie z nich stały się symbolem miasta i wyznaczają jego centrum. Wybudowane zostały w 1109 roku i mają wysokość dziewięćdziesięciu ośmiu metrów i czterdziestu ośmiu metrów. W pobliżu znajduje się gmach giełdy kupieckiej – to gotycka budowla z XIV wieku.
Centrum starego miasta to plac Maggiore . Pośrodku placu stoi fontanna Neptuna , która wybudowana została w 1564 roku .Dzisiejsza bazylika jest tylko jednym ramieniem planowanej w kształcie krzyża świątyni. Portal centralny ozdobiony jest rzeźbami a wnętrze zawiera dwadzieścia dwie kaplice ustawione wzdłuż naw bocznych. Pod ścianą stoją stare kolumny przeniesione spod bram miasta.
Kościół św. Franciszka wybudowany został w 1236- 1263 roku . Tutaj znajduje się szereg nagrobków prawników i rycerzy . Znajduje się także nagrobek bolończyka antypapieża Aleksandra V.
Bolonia to miasto elegancji i wytwornych kobiet …to drugie powiedzenie , które przylgnęło do miasta . Przekonaliśmy się chodząc ulicami miasta , że piękne kobiety i bogate stroje są nie tylko za szybą okien wystawowych. Do tych dwóch określeń charakteryzujących miasto dopowiem :…Bolonia to miasto pod dachem , miasto , które można przejść w ulewny deszcz bez parasola . To miasto arkad bogato zdobionych starymi i pięknymi malowidłami…
Słowa : Bolonia uczy jakże są aktualne . Tutaj w czasie naszej parogodzinnej lekcji byliśmy uczniami historii , sztuki , malarstwa i piękna…byliśmy także uczniami życzliwości , radości i uśmiechu bolończyków.

Małgorzata Zulczyk