Geoblog.pl    zula    Podróże    Podróż w czasie pandemii do...Zakopanego i Krakowa !, ponownie Kraków i Sopot oraz Gdańsk i Gdynia.    Ponownie Kraków ... Teatr im Juliusza Słowackiego i JUBILEUSZ !
2021

Ponownie Kraków ... Teatr im Juliusza Słowackiego i JUBILEUSZ !

Polska, Kraków

Wspomnienie dotyczy ostatniego wyjazdu , który odbył się we wrześniu.

Mogłabym wszystko zachować w pamięci dla siebie ...lecz stwierdziłam gdy zostaje przelane na papier zachowuje się bo pamięć w pewnym wieku staje się ulotna..

Po dwóch zdaniach wstępu ruszamy...
Podróż została zaplanowana na prawie tydzień i w całości przygotowana przez Małgorzatę- to dosyć istotne.
Druga osoba mieszka na co dzień w Anglii i pochłonięta pracą nie była w stanie uzgadniać czy podpowiadać co i jak.
Pierwszym etapem „wyprawy” był Kraków . Lot samolotem z Bydgoszczy to komfort w cenie stu dwudziestu zł od osoby .
Linia lotnicza zadbała o to aby maseczka mogła być choć na moment zdjęta z twarzy. Ofiarowano wodę i ciastko...miła niespodzianka. Pomyślałam ,że tak jak dotychczas odpowiadała mi jazda pociągiem to po ostatnich „mocnych” przygodach wybieram samolot. Lot punktualny ze ślicznymi widokami Polski z nieba. Aby nasza podróż była wygodna zamówiłam pojazd ,który podjechał pod lotnisko i przewiózł do hotelu tuż przy dworcu kolejowym. Sieć hoteli ulubiona , w samym centrum z dobrą restauracją a przede wszystkim cisza w nocy. O poranku trochę gorzej – Pani z recepcji w pukających butach chodziła na tyle głośno ,że budziła zapewne nie tylko mnie !

Przed wyjazdem wyszukałam co grają w Teatrze im. Juliusza Słowackiego .
Komedia grana od wielu, wielu lat pod tytułem „Chory z urojenia” zapewniła rozrywkę przednią . Gra Pana Andrzeja Grabowskiego bardzo dobra a pozostała grupa aktorów otrzymała od widowni brawa na stojąco. Brawo można krzyknąć ponownie.
Gmach teatru zachwyca a gdy zobaczyłam spuszczoną kurtynę .Byłam oczarowana –
Poczytaj Tutaj
To była pierwsza atrakcja kulturalna w Krakowie.
Z drugą wiąże się pewna informacja i wyjaśnienie.
Wiedziałam ,że we wrześniu jest planowany koncert z okazji Jubileuszu 65 lecia Piwnicy Pod Baranami.
Pomyślałam ,że chciałabym uczestniczyć ...ale jak to zrobić ?
Wpadłam na pomysł aby napisać do Dyrektora- jeszcze nie wiedziałam ,że zajmuje takie stanowisko i w krótkiej wiadomości postanowiłam przedstawić swoje „pragnienie”. Po dwudziestu minutach miałam informację ,że ...”masz wiadomość” !
Zdziwienie , radość i wówczas pomyślałam ,że warto prosić o coś co wydaje się mało realne...
Pan Dyrektor potwierdził ,że mam dwa bilety do kupienia w Impresariacie . „Skakałam” do nieba!
Po przyjeździe podjechałyśmy na ul. Św. Tomasza gdzie po chwili trzymałam cenne bilety. Koncert zaplanowany był na 12 września 2021 o godzinę 18 także w Teatrze im. Juliusza Słowackiego . Wielka uczta . Występował prawie 30 osobowy zespół.
Kwiaty, odznaczenia , wyróżnienia i brawa dla każdego z wykonawców. Koncert trwał do godziny 23 i nikt nie wyszedł – bohaterowie wieczoru przenieśli się później do Piwnicy Pod Baranami . Świętowano tam dalej w bardziej kameralnym gronie .
Dla nas były to bardzo silne przeżycia i trudno było zasnąć.

Krakowskie taksówki jak zawsze zdały egzamin...a gdy nie mogłam zamówić w niedzielne popołudnie tu uratował nas lotniskowy pan i podesłał samochód tak abyśmy bez problemu mogły dojechać. Jeszcze raz serdeczne dzięki za życzliwość.
Byłyśmy oczywiście i na krakowskim Kazimierzu . Celem była Restauracja Ariel i obiad z typowym daniem . Gęsia szyja i ziemniaki specjalnie pieczone były smaczne a gdy z restauracji obok dobiegał śpiew żydowski na żywo to już była prawdziwa uczta.
W tym momencie może przedstawię koleżankę z ławy szkolnej Ewę -uczestniczkę podróży. Ostatnio zamieszkała w Anglii i tam spędza gro czasu. Pandemia pokrzyżowała wszelkie plany podróżnicze łącznie z Jej pobytem w Polsce. To był pierwszy pobyt od ponad półtora roku.
Kolejnego dnia należało wymeldować się z hotelu i o bezpiecznej godzinie udać się na lotnisko Balice. Przyjechał znajomy Pan bardzo szybko przewiózł wprost do odprawy.
Pomyślałam,że udał nam się pobyt w Krakowie. Było słonecznie ,spokojnie a wieczory były artystyczne. Warto było przyjechać ponownie.
Zapytam czytajacych...o ile są?
...gdzie lecimy za trzy godziny...?
Lot w cenie czterdzieści sześć zł od osoby !
Jakie miasto ?
Podpowiem zostajemy w Europie !

marianka - 2021-10-20 02:35
O, jak się cieszę, że Kraków tak dobrze Was ugościł!
A co do zagadki - strzelam, że Dublin :)

stock
stock - 2021-10-20 10:39
Proszę, jak się pięknie wszystko złożyło! Trzeba tylko zmienić obuwie pani w recepcji.

Co do kierunku - Szwecja?

zula - 2021-10-20 10:51
Dzięki ,ze jesteście !
Stock jest bliżej celu ,
Pozdrawiam

Danach
Danach - 2021-10-20 11:34
A to już wiem dokąd ten lot :) Super ze zabierasz z Krakowa same miłe wspomnienia i tyle wrażeń ! A co do planów to może Litwa ?

zula - 2021-10-20 11:38
Dodam ,że lot trwał godzinę i 10 minut !

zula - 2021-10-20 11:42
Połnocny kierunek jest prawidłowy lecz to nie te miasta ... :(

stock
stock - 2021-10-20 11:56
Kopenhaga lub Billund?

zula - 2021-10-20 17:55
No Tak...nie TO nie TAMTO...
Wszędzie byłam poza jedną miejscowością. :)
Podpowiem - Ostatnie zdjęcie przedstawia miejsce lądowania.
Samolot wypełniony do ostatniego miejsca !
To już wiadomo !

Brawo Danach !
Gdańsk

mamaMa
mamaMa - 2021-10-26 21:16
Wspaniały pobyt! Ileż bym dała, by tak móc wyrwać się na teatralne przedstawienie do Krakowa. A i koncertem Piwnicy bym nie pogardziła.
Dziękuję, że przynajmniej tak mogłam Wam potowarzyszyć:)

zula - 2022-07-20 12:33
mamaMa z całego serca życzę wyjazdu do Krakowa i ...Bydgoszczy. Tutaj mamy Operę :)

Małgorzata Zulczyk