Geoblog.pl    zula    Podróże     Ryga,Lwów- 2014 i Tallinn - 2015    Lwów...ormiańska kawa i komnaty Króla Jana III Sobieskiego.

Lwów...ormiańska kawa i komnaty Króla Jana III Sobieskiego.

Ukraina
Ukraina, Lwów

Były ziarenka kawy i monety , niech będzie jeszcze smak ormiańskiej kawy.
Niewielka kawiarnia z kilkoma stolikami i dwa tygielki zatopione w gorącym piasku.
Widok ciekawy i gdy zamawiam po angielsku (odruchowo to czynię) ciastko pani wzdryga ramionami na znak ,że nie rozumie.
Usiłuję powiedzieć po polsku …nic…więc coś „dukam „ po rosyjsku .
Oj gdyby czytała to moja Kochana wychowawczyni i nauczyciela rosyjskiego z LO ( może poczyta ?) pewno uśmiechnie się w głos. „Małgorzata już lepiej nic nie mów !” – słyszę głos płynący prosto z Bydgoszczy… i zrozumiana zostałam choć po czasie.
Zaparzanie kawy to dosyć długi rytuał .
Stoję przy ladzie , patrzę a może podpatruję zbyt mocno bo czuję ,że pani nie jest zadowolona. Siadam i chyba zbyt szybko próbuję kawę bo fusy pomieszane z całą zawartością nie wzbudziły we mnie fascynacji i zachwytu.
Marianka .geoblog.pl i Rav.geoblog.pl zaprotestują bo dzięki ich opisom trafiam do polecanej kawiarenki na rogu Drukarskiej.
Może akurat dzisiaj kawa była inna… oczekiwałam coś w stylu maleńkiej esencji z Węgier czy mocnej ,małej czarnej z Włoch.
To była prawdziwa kawa z ormiańskiego zaułku. Po wyjściu idę do najlepszej , artystycznej kawiarni Dzyga.
Mijam kamienicę czterech pór roku. Oglądam fasadę – jest bardzo ładna , odnowiona.
Niewielki zaułek ma swój wyjątkowy urok . Zdobienia kamienic, maleńki pomnik umieszczony wysoko na rogu kolejnego domu.
Kieruję się do wejścia kamiarni Dzyga… i co porusza me nozdrza? Frytki …o nie , pewno zmienili kawiarnie na bar szybkiej obsługi . Zmykam szybko i „wsio taki żal” ,że tak postrzegłam miejsce zaczarowane , majestatyczne i piękne.

Wchodzę do starej apteki usytuowanej na rogu Drukarskiej i po chwili stoję na Rynku Starego Miasta.
Pierwszym gmachem , który rzuca się w oczy jest Ratusz Miasta. Duży i jakby nie pasujący do całości . W każdym rogu Ratusza jest fontanna. Są urokliwe.
Zwracam uwagę na poszczególne kamienice Rynku .
Dookoła wznosi się czterdzieści cztery kamienic w stylu od renesansu do modernizmu. Szczególną uwagę zwracają dwa domy. Czarna Kamienica , charakterystyczna dla Lwowa i chyba najczęściej fotografowana przez przybyszów. Zbudowana została w latach 1588–1589 według projektu Piotra Barbona. Twórcą charakterystycznej elewacji był prawdopodobnie Andrzej Podleśny.
Tuż obok jest Kamienica Królewska . Renesansowy dom zbudowany w 1580 roku . To posiadłość króla Jana III Sobieskiego . Okazałe komnaty udostępnione są do zwiedzania . Wchodzę na dziedziniec a potem zwiedzam poszczególne sale.
Jest tutaj przepięknie!. Wstęp kosztuje 10 hrywien a możliwość fotografowania- 20 hrywien.
Zdjęcia, zdjęcia…

Deszcz leje nie ma szans abym wieczorem wyszła na spacer .
Zdjęć nocnych ze Lwowa niestety nie będzie …

Kolejnym wspomnieniem będzie Katedra , Kaplica Boimów
i coś jeszcze ale to juz w nastepnym odcinku -proszę o cierpliwość :)

Eugene
Eugene - 2014-05-24 10:28
Urokliwe muszą być te zaułki Lwowa, szkoda że pogoda była nie najlepsza.

tealover
tealover - 2014-05-26 06:33
Ja we LWowie niestety byłam tylko 1 dzień, ale czułam się tam tak... dobrze. Trudno mi to opisać, ale bardzo bardzo chciałabym tam wrócić!

BPE
BPE - 2014-05-26 08:10
a ja nie byłam wcale, bo zawsze mi się wydawało, ze to tak blisko, że się kiedyś skoczy......

pamar
pamar - 2014-05-26 08:29
Jan III Sobieski miał dobry gust, bo jego posiadłości są piękne :)

danach
danach - 2014-05-26 11:16
Zaułki Lwowa są urokliwe i coraz częściej zadbane a w kamienicy Sobieskiego nie byłam aż do dziś , dzięki Zula :)

BoRa
BoRa - 2014-05-27 21:16
Lwów pięknieje, kamienice odmowione oczy cieszą. Ja byłam wiele lat temu to tak pięknie nie było. Tylko się cieszyć, że zaczynają wreszcie o nie dbać.

marianka - 2014-05-27 22:42
Och, jaka szkoda, że kawa się nie udała! Ja mam do tego miejsca tak wiele sentymentu! Zawsze tam idę, gdy jestem we Lwowi!

zuzkakom
zuzkakom - 2014-05-28 09:21
Baba z racuchami wyglada jak z minionej epoki :) za to starowka na Twoich zdjeciach wyglada niesamowicie klimatycznie, trzeba bedzie sie kiedys wybrac i zobaczyc na wlasne oczy!

Konyack
Konyack - 2014-06-13 22:55
Zulu szanowna! Aż się wierzyć nie chce, że we Lwowie ktoś może nie zrozumieć zamówienia składanego po Polsku. I to na kawę! To chyba jakiś żart miał być...
A starówka w Twoich fotografiach taka galicyjska...

Hania
Hania - 2014-06-15 19:37
Piękna wycieczka z Tobą Małgosiu! Super zdjęcia!

mamaMa
mamaMa - 2014-06-15 22:55
Aptekarskie eksponaty niczego sobie, tygielki wygladaja tez bardzo zachecajaco, a balkon - cudowny!

mirka66 - 2015-05-26 12:27
Jak Jan III Sobieski to warto wspomniec o Olesku.Polozony niedaleko Lwowa.To tutaj urodzil sie nasz krol.Cudowne miejsce warte zobaczenia.
Zdjecia super.

Małgorzata Zulczyk