Proszę popatrz na mapę. Jest w samym sercu miasta - ma tylko 250 metrów.
Z Dworca Kolejowego PKP dojdziesz w 15 minut.
Ulicę Augusta Cieszkowskiego wytyczono w 1894 roku . Łączy ulicę Gdańską z Pomorską i stała się miejscem, gdzie stanęło szereg luksusowych kamienic czynszowych według projektów znanych bydgoskich architektów - Karl Bergner, Józef Święcicki, Paul Böhm.
Styl kamienic - tradycyjny neorenesans i neobarok oraz awangardowy - secesja i modernizm .
Pierwsze kamienice ukończono w 1897 roku a w 1904 ulica uzyskała już kompletną, ciągłą linię zabudowy. Wzniesione tu budynki wyróżniały się starannym opracowaniem elewacji o różnorodnych, formach detalu.
Wzdłuż pierzei północnej ciągnęły się niewielkie „przedogrody” z kutymi parkanami. Ulica została wybrukowana i oświetlona lampami gazowymi . Niestety dzisiaj gazowe lampy wymieniono na elektryczne a...szkoda!
Wśród mieszkańców i właścicieli kamienic zarówno w okresie pruskim (do 1920 r.), jak i dwudziestoleciu międzywojennym znajdowali się wyżsi urzędnicy, kupcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, nauczyciele i oficerowie
Po 1990 r. wiele budynków przy ulicy doczekała się remontu i przywrócenia oryginalnych ozdób na elewacjach.
Większość kamienic wpisana została do rejestru zabytków.
W 2008 r. powołano Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego , które organizuje coroczne festyny: „U-Rodziny Augusta Cieszkowskiego”,
Tego dnia ulica jest zamknięta dla pojazdów . Impreza ma charakter kulturalno-integracyjny . Jest urodzinowy TORT od sponsorów oraz tańce zespołów i wspólna zabawa mieszkańców i turystów.
W ubiegłym roku podczas krótkiego spaceru zrobiłam kilka zdjęć ,które zobaczyć można na prezentacji YouTube
ULICA .